Na zdjęciu Krzysztof Nowakowski wraz z suczką Henią i Panią Dyrektor Biblioteki.

4 listopada zawitał do nas Pan Krzysztof Nowakowski – marzyciel, sportowiec, maszer, adventurer. Mąż i ojciec. Razem z żoną Darią od niemal siedemnastu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. W roku 2010 dwa psio-ludzkie zespoły prowadzone przez Darię i Krzysztofa objechały dookoła największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, Inarijarvi. Trzysta kilometrów pokonali w trzy dni. To był początek ich zmagań z Daleką Północą, o których opowiada  książka „23 kilometr”. Ukazała się również druga pozycja pt.: „Lapońska przygoda Mai”, którą warto przeczytać.

„Jazda psim zaprzęgiem to jeden z najlepszych sposobów obcowania z dziką przyrodą. Konkurować z nią można jedynie człowiek poruszający się pieszo, czy na nartach. Czuję on śnieg, lód, skałę, swoimi skałami. Jednak mamy nad nim przewagę, my mamy swoje stopy i cztery łapy każdego z psów, mamy swoją parę oczu i tyle par oczu jeszcze, ile w naszym zaprzęgu biegnie psów, tak samo mamy swój nos i wiele nosów psich. Jesteśmy człowiekiem i psami zarazem. Jednością stadem, w którym każdy jest niezbędny. To bardzo pierwotne uczucie. Kiedy jeden z psów zobaczy renifera, czy ptaka zobaczy go całe stado, także my. To właśnie stanowi magię psiego zaprzęgu” (fragment książki).

Panu Krzysztofowi towarzyszyła suczka Henia rasy Alaskan Husky.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Goworowie i Filii w Szczawinie oraz podopieczni wraz z opiekunami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnowie.

Zachęcamy do lektury.

Spotkanie autorskie z podróżnikiem Krzysztofem Nowakowskim
Skip to content