Logo projektu Z książką na start

„Z książką na start” to projekt skierowany do dzieci w wieku do 6 lat i ich rodziców, który działa od roku 2016 na terenie województwa pomorskiego, a od października 2018 roku także w dziewięciu bibliotekach warszawskich. Od września 2019 roku do projektu „Z książką na start” dołączyła także Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie.

Plakat Z książką na start

Organizatorem projektu jest Fundacja Metropolia Dzieci. Fundacja Metropolia Dzieci wraz z bibliotekami publicznymi województwa pomorskiego rozpoczęła realizację projektu „Z książką na start” w marcu 2016 r. W ciągu 3 lat trwania projektu swoją przygodę z biblioteką rozpoczęło już ponad 17.000 najmłodszych mieszkańców regionu. Od października 2018 r. do projektu zostało zaproszonych 9 bibliotek warszawskich wraz ze swoimi 53 filiami, zatem obecnie w projekcie bierze udział 50 bibliotek publicznych, mających swoje siedziby i filie w 136 miejscowościach i dzielnicach.

Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci w wieku 0-6 lat. To również zaproszenie rodziców do spędzenia czasu wspólnie z dzieckiem: poza domem, w drodze do biblioteki w bibliotece wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu.

Należy pamiętać ,że czytanie dzieciom niesie ze sobą nieocenione korzyści. Pamiętajmy, że chwile spędzone z książką to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym pociechom. Dziecko, któremu rodzice czytają książki tworzy swój własny świat, samodzielnie kreuje i identyfikuje głównego bohatera, razem z nim przeżywa jego przygody. Codzienne czytanie maluchom rozwija ich język, który stanowi podstawę do myślenia. Dziecko , które słucha czytanej bajki nabywa umiejętności uogólniania, porównywania i wnioskowania. Dzięki czytaniu szybciej przyswajają sobie takie pojęcia abstrakcyjne jak: miłość, przyjaźń i współczucie, które w książkach są zarysowane konkretnymi sytuacjami, dlatego łatwiej jest im zrozumieć znaczenie tych słów.

Czytanie dzieciom uczy ich empatii. Stają się wrażliwe na krzywdę innych i potrafią darzyć szacunkiem inne osoby. Dzieci, którym od najmłodszych lat i w których zaszczepiamy miłość do książek z pewnością będą czytać w przyszłości.

Dajmy szansę naszym pociechom, by wyrosły na mądrych i szczęśliwych ludzi.

Zachęcamy rodziców i dzieci do odwiedzenia biblioteki, gdzie Mały Czytelnik, otrzyma Pakiet Startowy, a w nim Paszport Małego Czytelnika oraz książkę dopasowaną do jego wieku i zainteresowań w prezencie.

Na dobry start.

Warunkiem otrzymania Pakietu Startowego jest założenie karty czytelnika.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny!!!

W Paszporcie Mały Czytelnik będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, a po uzbieraniu 10 pieczątek otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Po uzyskaniu trzech Stopni Czytelnika i otrzymaniu dyplomów Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie nagrodzi Małych Czytelników.

Zapraszamy do biblioteki, by odebrać Pakiet Startowy z książką w prezencie i wspólnie rozpocząć fantastyczną przygodę z czytaniem.

Placówki biorące udział w projekcie:

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie
  • Filia Biblioteczna w Kuninie
  • Filia Biblioteczna w Lipiance
  • Filia Biblioteczna w Pasiekach
  • Filia Biblioteczna w Żabinie

Rodzice i opiekunowie, odwiedzający biblioteki wspólnie z maluchami, będą mieli okazję przekonać się, że księgozbiór jest naprawdę imponujący i każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto pamiętać, że MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK JEST PREZENTEM NA CAŁE ŻYCIE.

Patroni projektu „Z książką na start”:

Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Darczyńcy projektu „Z książką na start”:

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Spółka Gazownictwa, Fundacja KGHM, Fundacja PZU, Fundacja LOTOS

Do pobrania:

List do rodziców

Z książką na start!
Skip to content