Wojciech Jagielski urodził się 12 września 1960 roku w Goworowie. Ukończył Liceum im. Władysława IV w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach przez krótki czas pracował w telewizji, a od grudnia 1986 roku w Polskiej Agencji Prasowej. W 1991 roku przeszedł do „Gazety Wyborczej”, dla której pisał do 2012 roku.
Bogaty dorobek literacki Wojciecha Jagielskiego jest efektem podróży po świecie, głównie do Afryki, Azji i Zakaukazia. Uznawany jest za znawcę problematyki politycznej i społecznej tych regionów świata. Jego książki to literatura faktu. Bardzo wysoko oceniał je Ryszard Kapuściński i krytyka literacka, o czym świadczą pochwalne recenzje i liczne nagrody oraz odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Debiutował w 1994 r. zbiorem reportaży „Dobre miejsce do umierania”, opowiadającym o wojnie w Czeczenii. Afganistanowi poświęcił „Modlitwę o deszcz” (2002), o której R. Kapuściński napisał: Znakomita, przejmująca i piękna książka! Jagielski osiągnął wyżyny reportażu, które zdobył pasją, wytrwałością, wiedzą, talentem i sercem. Pokazał dramat Afganistanu jako dramat świata, w którym, choć na różny sposób, przecież uczestniczymy wszyscy. W 2004 roku opublikował historię czeczeńską – „Wieże z kamienia”, a w 2009 roku „Nocni wędrowcy” (2009) – znakomite wielowątkowe dzieło, które należy uznać za powieść faktu. Jagielski mówi o Ugandzie, o władzy i szaleństwie. Opowiada o przywódcy Bożej Armii Josephie Konym, który twierdzi, że został opętany przez duchy i byłym tyranie Idim Aminie, który kazał tytułować siebie panem wszystkich istot. Jego kolejna książka – „Trębacz z Tembisy” – ukazała się w 2013 roku. Jest to opowieść o jednym z największych politycznych przywódców XX wieku – Nelsonie Mandeli, ale znajdziemy tu też reminiscencje o byciu korespondentem wojennym. W 2015 roku Jagielski opublikował „Wszystkie wojny Lary”, kameralną opowieść o kobiecie z wioski na pograniczu czeczeńsko-gruzińskim. W wydanym w 2018 roku reportażu „Na wschód od zachodu” Jagielski prowadzi czytelnika do Afganistanu, Pakistanu, Nepalu i Indii szlakiem hipisów.
O wrażeniach z podróży, specyfice pracy reportażysty i korespondenta wojennego opowiadał Wojciech Jagielski w Gminnej Bibliotece Publicznej w Goworowie na spotkaniu z czytelnikami 16 września 2019 roku.
Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze.
Zapraszamy do wypożyczenia następujący pozycji Pana Wojciecha:
- Dobre miejsce do umierania
- Modlitwa o deszcz
- Na wschód od zachodu
- Wszystkie wojny Lary
- Wypalanie traw
- Wieże z kamienia
- Trębacz z Tembi
- Nocni wędrowcy
Jesteśmy także w posiadaniu książek Pani Grażyny Jagielskiej – prywatnie żony Pana Wojtka.