Uczniowie z przedszkola w przepięknych bajkowych strojach podczas wspólnej zabawy.

Baśnie i bajki pełnią w życiu każdego dziecka bardzo ważną rolę. Fantastyczne rozumienie świata w ujęciu baśni łatwo trafia do umysłu dziecka w sensie myślenia o rzeczywistości i interpretowania jej. Przeżycia doznawane w czasie słuchania bajki lub baśni pozwalają dziecku nie tylko łatwo akceptować ich treść, ale także porządkować kształtujący się obraz świata. Słuchanie bajek sprzyja rozwojowi uwagi, wymaga wiązania poszczególnych zdarzeń w pewne sensowne całości, przewidywanie ich następstw. Doświadczenia przeżywane w toku słuchania bajek i baśni wpływają na uspołecznienie dziecka. Słuchając bowiem treści, identyfikuje się z postaciami bohaterów niezależnie od tego, czy są to postacie ludzi czy zwierząt i wczuwa się w sytuacje osobiste innych ludzi.

Chętnie słuchamy baśni, ale też chętnie je opowiadamy. Piękny jest widok dzieci wtulonych w ramiona bliskich, gdy słuchają czytanych im bajek. Dlatego też bajki i baśnie doczekały się swojego święta. Pod datą 5 listopada, w kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Dnia 4 listopada 2022 roku Filia GBP w Pasiekach wraz z paniami nauczycielkami klas “0”A i “0”B Panią Małgorzatą Gałązka i Panią Iwoną Pskiet ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach zorganizowały ten dzień, który był wręcz wyjątkowy. Uczniowie tego dnia przyszli do przedszkola w przepięknych strojach. Można było zobaczyć: Roszpunkę, Elzę, Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Harrego Potera, Maszę i wiele innych postaci z bajek.

Nasze spotkanie dzieci rozpoczęły odśpiewaniem bajkowego hymnu pt.: “Witajcie w naszej Bajce…”. Temu wyjątkowemu dniu towarzyszyły przeróżne gry i zabawy, które były związane z tematyką bajek i baśni. Dzieci oddzielały groch od fasoli (bajka “Kopciuszek”), odszukiwały właściciela buta (bajka “Szewczyk Dratewka”), podawały sobie zatrute jabłko (bajka “Królewna Śnieżka”), tańczyły z woreczkiem, który był wypełniony grochem (bajka “Księżniczka na ziarnku grochu”). Z dużym zaciekawieniem słuchały zagadek czytanych przez nauczyciela i wskazywały postacie z bajek. Potrafiły też wskazać z jakiej bajki pochodzi dany rekwizyt tj. pantofelek, jabłko, lusterko, zapałki.

Zakończeniem naszej uroczystości był pokaz bajkowych strojów oraz pamiątkowe zdjęcie w bajkowej ramie.

Dzieci otrzymały również pięknie ilustrowane bajki i baśnie, które sponsorowała Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie.

Dzień Postaci z Bajek
Skip to content