Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Goworowie czytają dla przedszkolaków książeczkę pt. „Szewczyk Dratewka”

29 Września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To jedno z wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które jest przyjemne i pożyteczne. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w roku 2001. Na patronkę tegoż święta wybrano Joannę Porazińską wybitną pisarkę i poetkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach i dla dzieci. Pani Joanna  rozmiłowania była w polskim folklorze i w oparciu o niego pisała własne poezje i baśnie. Tematy do książek czerpała z gadek, przypowieści, pieśni i podań. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.

Pozwolę sobie przytoczyć cytat Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Ta zabawa ma również wiele innych zalet:

• rozwija wyobraźnię,
  • poprawia koncentrację,
  • wzbogaca język i słownictwo,
  • dostarcza wiedzy ogólnej,
  • pobudza ciekawość świata,
  • rozwija uczucia i zdolność empatii,
  • poprawia humor i odstresowuje,
  • inspiruje.

Gminna Biblioteka Publiczna do wspólnego i głośnego czytania zaprosiła dzieci z klasy IIIb z wychowawcą Panią Katarzyną Chilicką i klasy „0” z wychowawcami Panią Mileną Gołębiewską i Panią Dorotą Późniewską ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie. Trzecioklasiści przeczytali dla przedszkolaków książeczkę pt. „Szewczyk Dratewka”. Pani Krystyna Drabot przeczytała dla wszystkich dzieci bajeczkę pt. „Gdzie jesteś, misiu?”- opowieść o przyjaźni.

W głośnym czytaniu brali udział także podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnowie wraz z opiekunami. Jolanta Kulesza przeczytała wiersz Jana Brzechwy „Żaba”.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w głośnym czytaniu i zachęcamy do codziennego głośnego czytania 🙂

Ten szczególny dzień dla Bibliotek, a także dla czytelników małych i dużych można podsumować wierszem Pani Renaty Czajęckiej pt.:

Wiersz o Czytaniu

Czytaj, by być pewnym siebie,

Czytaj, by być w siódmym niebie,

Czytaj, żeby więcej wiedzieć,

Czytaj, żeby jaśniej myśleć,

Czytaj, żeby poznać świat,

Czytaj, nieważne ile masz lat.