Obraz kropekk_pl z Pixabay

Majowe świętowanie zaczynamy już 1 maja, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy w Polsce zwyczajowo nazywamy je Świętem Pracy. Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce już w 1890 roku. Były przejawem buntu polaków przeciw zaborcom. Hucznie obchodzono to święto w czasach PRL kiedy to w dniu 1 maja organizowano liczne pochody dla uczczenia klasy pracującej. W latach 80 zaczęto organizować też kontr pochody opozycji „Solidarność”. Obecnie w Polsce jest to święto dość spontaniczne, każdy świętuje je na swój sposób, wraca również tradycja różnego rodzaju pochodów czy manifestacji tego dnia przez różne organizacje społeczne. W Polsce dzień 1 maja jest dniem wolnym od pracy już bardzo długo bo od 1950 roku.

Nie możemy zapomnieć także, że 1 maja 2004 roku na mocy podpisania traktatu 16 kwietnia 2003 roku, Polska wraz z 9 innymi krajami przystąpiła do Unii Europejskiej. W tym roku obchodzimy więc 16 rocznicę przystąpienia do Wspólnoty.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to kolejne święto w kalendarzu majowym. Jako, że wypada 2 maja stanowi środkowy dzień długiego weekendu majowego i jest traktowane przez wielu na równi z pozostałymi. Jest to święto młode bo zostało ustanowione dopiero w 2004 roku, ale doskonale zadomowiło się już w naszym kraju. Uczcić je możemy wywieszając w obrębie swojej posesji naszą flagę narodową, bądź nosząc kokardę narodową, co obecnie stało się dość modne tego dnia. Nie jest to święto wolne od pracy.

Drugi maja jest też Dniem Polonii i Polaków za Granicą, warto więc pamiętać tego dnia o swoich bliskich na obczyźnie.

Warto wspomnieć, że 2 maja w dawnej Polsce nazywany był Dziadami. Tego dnia obchodzono na terenach słowiańskich święto zmarłych. Jednak było to święto obchodzone w sposób wesoły, a polegało na goszczeniu duchów czy to na ucztach w domach czy na cmentarzach.  Dusze zmarłych goszczono słodkościami i alkoholem.

Najważniejszym dniem na początku maja jest Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jak sama nazwa wskazuje 3 maja. Święto to zostało uchwalone jako święto narodowe po raz pierwszy już w 1919 roku na cześć Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zniesione zostało zaraz po II Wojnie Światowej, a ponownie cieszyć nim się możemy 0d 1990 roku. Konstytucja 3 Maja była bardzo ważna dla Polski. Była pierwszą konstytucją w Europie. Jej uchwalenie było tak istotnym wydarzeniem, że nawet 123 lata zaborów i 2 wojny światowe nie wydarły nam tego wydarzenia z pamięci.

Najważniejsze Majowe Święta
Skip to content